Historia

Wszystko zaczęło się w połowie roku 1948, kiedy to do małych miejscowości oraz wsi dotarła odgórna dyrektywa nakazująca tworzenie organizacji sportowych na terenach wiejskich. Nadrzędną organizacją dla nowo powstających klubów miały być Powiatowe Rady Ludowych Zespołów Sportowych. Na ich filarach powstawały ludowe zespoły sportowe tzw. LZS-y. Podobnie jak w całym kraju tak też stało się i w Rozprzy. 9 sierpnia 1948 powołano do życia organizację sportową pod szyldem Ludowego Zespołu Sportowego. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli wówczas nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rozprzy: Mirosław Sztajerowski (nauczyciel wychowania fizycznego) i Zygmunt Kałużny (nauczyciel, który później został dyrektorem w/w placówki oświatowej). Do pierwszego Zarządu Klubu weszli: Józef Życiński, Stanisław Biegański, Zenon Frączak, Marian Leśniewski. Pierwszym prezesem został wybrany Marian Leśniewski.
Pierwsze boisko piłkarskie znalazło swoją lokalizację przy ulicy Kościuszki na tzw. ”targowicy” ( teraz jest tam wybudowane przedszkole). Warto nadmienić, że powstało całkowicie w czynie społecznym. Pierwszy oficjalny mecz zespół Czarnych Rozprza rozegrał 22 lipca 1949 roku, w dzień święta narodowego, w ramach tzw. łączności miast i wsi. Do Rozprzy przyjechała wówczas grupa sportowców z Łodzi. Byli to młodzi hokeiści LKS-u. Tu miało miejsce ważne dla tożsamości klubu wydarzenie. Otóż sportowcy z Łodzi przywieźli dla naszych zawodników prezenty, a były to czarne koszulki, w których nasza drużyna rozegrała mecz z drużyną hokeistów. Sędzia ze względu na oficjalność i rangę tego spotkania zarządził sporządzenie protokołu z meczu, którego spisanie przypadło gospodarzom. Niestety nie mieli oni jeszcze wówczas zbyt dużego doświadczenia w tego typu formalnościach i przez pomyłkę w rubrykę gdzie powinna znaleźć się ówczesna nazwa klubu, protokółujący wpisał, sugerując się ubiorem naszych zawodników, „Czarni”. Mając na sobie podarowane czarne koszulki i spodenki harcerskie zawodnicy z Rozprzy pokonali drużynę z Łodzi 7:2. Po dwóch dniach od tego zdarzenia w łódzkiej „Gazecie Robotniczej” ukazała się notatka prasowa o następującej treści ”Czarni” Rozprza pokonali LKS Łódź. W Rozprzy zapanowała wielka euforia i radość z powodu wygranej i rozgłosu jaki nam przyniosła. Od tamtej pory klub nazywał się LZS Czarni Rozprza. Koszulki służyły zawodnikom jeszcze przez długi czas.

W niedługim czasie zawodnicy przenieśli się na boisko usytuowane w Rynku Piastowskim w centrum Rozprzy. Już w tamtych czasach szczególnie ważne dla mieszkańców Gminy Rozprza były mecze derbowe. Mimo, że drużyna z Niechcic nie była jeszcze zarejestrowana w Związku Piłkarskim to i tak rozgrywane były mecze pomiędzy Niechcicami i Rozprzą. Były to swoiste igrzyska sportowe, budziły wiele emocji. Zwycięzcy derbów pozostawali bohaterami w swoich miejscowościach.
W latach pięćdziesiątych nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji boiska piłkarskiego, tym razem usytuowano je za przejazdem kolejowym. Z uwagi na brak szatni i jakiegokolwiek zaplecza socjalnego zawodnicy korzystali z pomieszczeń weterynarii, budynku mieszkalnego Państwa Wojtowiczów, a później nastawni kolejowej. Na początku lat siedemdziesiątych funkcję szatni pełnił autobus marki „San” zakupiony z demobilu, następnie zbudowano drewnianą szatnię. Oczywiście również w czynie społecznym. Tu nieocenione okazały się umiejętności stolarskie Wiesława Pawłowskiego. Budynek ten później został przeniesiony na obecny stadion sportowy przy ul. Sportowej, gdzie znajduje się do dziś. Kolejnymi prezesami „Czarnych” byli: Marian Leśniewski, Marek Jaroń, Zdzisław Cygan, Jerzy Postawa, Adam Hochman.

Postacią szczególnie zasłużoną dla rozwoju sportu w Rozprzy okazał się Adam Hochman. Szczególnie cenna była pasja kronikarska Pana Adama. Prowadził w sposób bardzo szczegółowy kronikę pamiątkową klubu. Zamieszczał bardzo skrupulatnie wszystkie szczegóły od momentu powstania LZS-u przez wiele następnych lat. Niepowetowaną stratą dla klubu okazało się jej niewyjaśnione zaginięcie, które miało miejsce w latach 90-tych.

Drużyna w hierarchii klubów piłkarskich grała w tamtym czasie w piątej lidze. Był to czas świetności naszego klubu. Piłkarze z Rozprzy powoływani byli do reprezentacji Województwa Łódzkiego. Grali też w barwach wielu drużyn między innymi Concordii Piotrków, Piotrkowi, Polonii. Na naszym boisku swoją karierę piłkarską rozpoczynał Grzegorz Ostalczyk, późniejszy reprezentant polskiej kadry olimpijskiej i kadry narodowej.

Kolejnym, ważnym wydarzeniem w historii klubu było wybudowanie obecnego stadionu sportowego przy ulicy Sportowej w Rozprzy. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy był Lucjan Nowakowski, ówczesny Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rozprzy. Stadion wykonany w czynie społecznym oddano do użytku w 1985 roku i nadano mu imię Antoniego Maszewskiego, na pamiątkę Rozprzanina – olimpijczyka.

W latach osiemdziesiątych klub zmienił nazwę z Ludowego Zespołu Sportowego „Czarni” Rozprza na Gminny Klub Sportowy „Czarni” Rozprza. Kolejnymi prezesami byli: Jan Nicerski, Jan Radziszewski, Marek Wojtczyk, Jacek Szulc, Marek Misztela, Krzysztof Nowakowski, Mariusz Turniak, Marcin Szulc (2008-2011), Adam Szulc (2012-2015), Piotr Duszyński (2015-2017).

Po 8 latach (za kadencji prezesa Szulca) drużyna seniorów ponownie awansowała (z II miejsca klasy A gr. II) do ligi okręgowej, zagrała w tej lidze tylko w sezonie 2010/2011.

We wrześniu 2013 roku ruszyły prace nad budową nowego budynku klubowego. Zakończenie budowy oraz otwarcie nowej szatni odbyło się 5 kwietnia 2014 roku.

11 czerwca 2017 roku GKS Czarni Rozprza po kilku sezonach starań awansował do piotrkowskiej klasy okręgowej.

Obecnie Gminny Klub Sportowy tworzy drużynowa seniorów występująca w piotrkowskiej klasie okręgowej. Prezesem jest Robert Herman (wybrany 17 grudnia 2017 r.). Zapleczem młodzieżowym naszego klubu jest Uczniowski Klub Sportowy Gmina Rozprza powołany do życia pod koniec 2015 roku. Klub ten zrzesza młodych zawodników z terenu gminy, którzy wcześniej występowali w barwach naszych lub Startu Niechcice.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości